Murat Çalık, Kişisel Gelişimle İlgili 4 Ayrı Kitap Yazmış Ve Kamuoyu İle Eserlerini Paylaşmıştır.

“Doğru İnsan, Doğru Zaman, Doğru İş”

Murat Çalık, kişisel deneyimlerini kaleme aldığı bir kitapla karşımızda. Murat Çalık, “Doğru İnsan, Doğru Zaman, Doğru İş” adını koyduğu kitabında iş hayatında edindiği deneyimlerini, tecrübelerini kaleme alıyor. Hepsinden önemlisi, kitabında çağdaş yöneticilere, yaklaşık 40 ayrı başlıkta topladığı makale tarzı yazılarıyla pratik yöneticilik sırları sunuyor.

Murat Çalık, kitabın ön sözünde, “İnsan, kâinatın temelidir. İnsan, her ne iş yaparsa yapsın, yaptığı işin temel çıkış noktasıdır. Bu sebeple, hangi sektörde olursanız olun, yaptığınız işte, Doğru İnsan”la çalışmak, başarılı olabilmenin temelidir. Milyon dolarlar harcayarak yatırım yapabilirsiniz, makine parkurları ve ekipmanlar kurabilirsiniz, ama nihayetinde bu işlerin başına, en doğru insanı koymak zorundasınız” Firmanızın en üst düzey yöneticisinden, en alt birimindeki çalışana kadar doğru insan zincirini oluşturmazsanız, yaptığınız işin bir yerden patlak vermesi kaçınılmaz olur.

Doğru İnsan, Doğru Zaman, Doğru İş kitabı, kişisel gelişim, yönetim, ekonomi, iş ahlakı, reklâmlar, yatırım, yöneticilere öğütler, kapitalizmin deformasyonları ve birbirinden çarpıcı konuların yer aldığı bir kitap.


Murat Çalık’ın Zaman = Para İsimli 2.kişisel gelişim kitabı çıktı:

Kısa zamanda çok para kazanmak ve zengin olmak istiyorsunuz. Ama çok hızlı olmasını da istiyorsunuz ve ayrıca çok kolay olmasını istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken, kolay ve hızlı bir şekilde zengin olmak için her ne yâda neler gerekiyorsa onları eksiksiz yapmak. İşte sırrı öğrendiniz. İşe koyulabilirsiniz artık. Bazılarınız dalga geçtiğimi düşünüyor olabilirsiniz. Ama düşünmekte zor geliyorsa, söylenecek bir şey yok.

Zaman almasın, hazır olsun, zahmete sokmasın ama çok para kazandırsın… İmkânsız değil ama eğer birilerinin gelip bunu size sunmasını bekliyorsanız çok bekleyeceksiniz demektir. Zamanla para kazanılır… Zamanla maddi ve manevi bir şeyler biriktiriyoruz. Bilgi ve birikim dediğimiz, Zamanla oluşan “tecrübe ve deneyim” ile piştiğimiz, Mevlana’nın, “Hamdım, yandım, piştim” sözüyle açıkladığı bir serüvenin içindeyiz her birimiz.”


Murat Çalık’ın ”Çok eşlilik mutluluk getirir mi?” adlı aile içi iletişim kitabı yayımlandı.

“Çok Eşlilik Mutluluk Getirir mi?” Kocaman Hayır… Hanımlar, gündelik yaşamın tüm sorumluluğunu omuzlarında taşırken kendilerini ihmal edebiliyorlar. Çocuklarını okula hazırlayan, yemek, alışveriş ve temizlikle uğraşan, kadınlar, kendilerine zaman ayırmakta zorluk çekiyorlar. Erkekler de beklentilerine karşılık vermeyen, bakımsız, hayatından bezmiş eşlerinden soğuduklarını söylüyorlar, hâlbuki bu erkekler haksızca kıyaslamalar yapıyorlar…

Erkeklerin yaratılış itibariyle çok eşliliğe eğilimli olması bir çeşit imtihan sebebi oluyor. Sabreden, eşine destek vererek evliliğini beklentilerine uygun bir seviyeye taşımaya gayret eden erkekler kazançlı çıkıyor. Çok eşli olmayı tercih eden erkekler ise kendileriyle birlikte eşlerini, varsa çocuklarını hatta ikinci kadınları da bir dizi problemin içine sürüklüyorlar.

İslam’ın çok zaruri durumda izin verdiği ikinci evliliği yapan erkekler, nikâhın “ilan şartını” göz ardı etmemeliler. Hâlbuki pek çok erkek, gerek resmi gerekse sosyal baskılar nedeniyle genellikle ikinci evliliklerini gizliyorlar. Araştırma sonuçlarına göre, çok eşli evliliklerde daha çok ilk eşin olumsuz etkilendiği, aile içi stresin yoğun yaşanmasından dolayı her iki anne ve çocukların da ruhsal bozukluk riskinin arttığı görülüyor. Ruhsal sorunlar ilk eşte %40,5 ikinci eşte %32,6 etkili oluyor. Tek eşli aileye mensup kadınlarda ise bu rakam %18’de kalıyor.


Rekabetin A B C’si

Mutluluklar paylaştıkça çoğalır. Bilgi de paylaştıkça değerlenir, güzelleşir, başka bir boyuta taşınır. Son yıllarda kişisel gelişim kitapları çok moda oldu. “10 adımda zengin olmanın sırları”, “İşyerinde yükselmenin temel felsefesi”, “Zenginliğin reçetesi”, “Büyümek için işverenlere formüller” Kuşkusuz bu tür kitaplardan edinebileceğimiz bir çok bilgi var, hayatta belli bir noktaya ulaşmış insanların yaşadıkları deneyimlerden faydalanabileceğimiz bir çok unsur var. Ama, hiç birimiz hayatı standart biçimde yaşamıyoruz.

Söz gelimi, Amerikalı dolar milyarderi Bill Gates’in ulaşabileceği bir zenginliğe, bu adamın yazdığı kitabı milyon kere okusak da ulaşabilmemiz mümkün değil. Bu bir nasip, kısmet meselesi. Alırsınız, uygularsınız, belki faydası olur, belki olmaz. Ben, bu tür kitaplara, “Hayatın uçuk uçları” olarak bakıyorum. Herkesin hayat tecrübesi ayrıdır. Herkesin hayatı okuma tarzı farklıdır.

Bu bağlamda, bu kitap, bir formülasyon kitabı asla değildir. Bu kitap, mütevazı bir işletme sahibi olarak, benim hayatı nasıl okuduğumun, çevremdeki insanlarla olan ilişkilerimin küçük bir hikayesidir. Bu, benim hikayemdir kısacası. Herkesin hayatıyla alakalı anlatabileceği, birçok hikayesi vardır. Bu benim hikayemdir.


“Kaybolan Lezzetler”

Osmanlı’dan Günümüze Kaybolan Yemekleri ve tariflerini derleyen Murat Çalık “Kaybolan Lezzetler” adlı yeni kitabı ile çok yakında karşımızda… Osmanlı’dan Günümüze Kaybolan Yemekler ile ilgili Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı mutfağı yine Osmanlı mutfaklarının lezzetlerini hatırlamak ve yeni nesillere bu kültür ve lezzetleri tanıtabilmeyi amaçlayan bir kitap hazırlığıdır. Baskı âdeti 3.000 (üç bin) düşünülen bu çalışmada Murat Çalık, Unutulmaya yüz tutmuş Çorbalar, Etli ve Zeytinyağlı yemekler ile hamur işleri ve tatlılara yer verecektir

Murat ÇALIK
Genel Müdür

Kastamonu Bozkurt ilçesi’nde doğdu. İlköğretimini İstanbul Alibeyköy Emniyettepe ilköğretim okulu’nda tamamladı. Orta eğitimini Eyüp’te bitirdi. Küçük yaşlardan itibaren baba mesleği olan ticarete atıldı. 1985 yılında gıda sektöründe faaliyet gösteren geniş çaplı bir şirketin içerisinde farklı departmanlarda üretim ve yönetim kademesinde yer alarak, Yüksek lisansına Hayat üniversitesinde başladı.

“Bir insan çıraklığını yapmadığı işin ustalığını da yapamaz” prensibiyle gıda sektöründe faaliyet gösteren şirketler grubunun üretim, lojistik, satış, satın alma, finansman gibi tüm departmanlarında aktif görevler üstlendi.

Şu anda İnşaat ve Hayvancılık ticareti ile uğraşan Murat Çalık, aynı zamanda farklı sivil toplum örgütleri bünyesinde de aktif roller yürütmektedir.

5 yıl İstanbul Ticaret Odası Meclis üyeliği, 5 yıl YİMDER İstanbul il Başkan Yardımcılığı, 3 yıl ÜSİAD Genel Başkan Yardımcılığı, 6 yıl TÜMSİAD kurucu Genel Başkan Yardımcılığı, 2 yıl TÜMKOG kurucu Başkanlığı, 6 yıl TÜMKASDER kurucu Başkanlığı ve İŞDER Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulunan Murat Çalık, iş adamlarına yönelik olarak “Kişisel gelişim ve Mesleki Açılımlar” seminerleri ve konferanslarında da konuşmacı olarak, birikimlerini kamuoyuyla paylaşmaktadır.

Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen Murat Çalık, Kişisel gelişimle ilgili “4 ayrı kitap yazmış” ve kamuoyu ile eserlerini paylaşmıştır.

Kendi sektöründe veya yan sektörlerde faaliyet gösteren birçok işletmeye aktif olarak danışmanlık da yapan Çalık, aynı zamanda kendi alanında kamuoyunun beğeniyle takip ettiği iki gazeteninde imtiyaz sahipliğini de yürütmektedir.

Yurt içi ve Yurt dışında düzenlenen sektör fuarlarına katılan, ulusal ve yerel basında haberlerle kamuoyunu bilgilendiren Çalık, Başta TBMM olmak üzere, birçok kamu kuruluşlarından ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden başarılı çalışmaları dolayısıyla plaketler ve farklı ödüller de almıştır.

error

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz!